Gépészeti garanciális bejelentés

HIBABEJELENTŐ ŰRLAP

Gépészeti garanciális bejelentő

  • Kérjük, válasszon a legördülő listából.
  • Kérjük, írja be lakás számát.
  • Max. file size: 128 MB.
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Garanciális útmutató

4.1 Gépészet általánosságban

A lakásokban elhelyezett gépészeti tárgyakra (csaptelepek, szelepek, radiátorok, ventilátorok) jótállási (garanciális) kötelezettség áll fenn. A lakások hibamentes átvétele után kizárólag csak az előírások szerint használt gépészeti tárgyakra érvényes a garancia; rongálás és szakszerűtlen, illetve nem rendeltetésszerű használat esetén a jótállás nem érvényes. Szakszerűtlen, nem üzemszerű, nem karbantartott és nem felügyelt használatnál a jótállás nem érvényes. A késedelmesen bejelentett garanciális hibákból adódó károkért felelősséget nem vállalunk. A garancia nem vonatkozik az átadás-átvétel után keletkezett felületi sérülésekre (karcolások, üvegsérülések, az érintett tárgyat érő ütések stb.) és behatásokra. Felhívjuk figyelmüket, hogy az épületgépészeti (és elektromos) vezetékek a padló- és falszerkezetekben vannak elhelyezve. A lakásokon belüli barkácsolást, illetve bútorépítést csak saját felelősségükre végezhetik, az ezekből és a fúrásokból származó, illetve azokkal összefüggő károkért Kivitelező semmilyen felelősséget nem vállal és felelősséggel jogszabály alapján sem tartozik. A lakásokban található gépészeti berendezések meghibásodása esetén szakembert kell hívni. 

4.2. Vízellátás, szennyvíz

Minden lakás rendelkezik használati melegvíz, és a hidegvíz mennyiségét mérő al – vízmérő órával. Ezek oldható kötéssel csatlakoznak a vezetékrendszerhez. A használati melegvíz ellátás rendszere: központi hőtermelőről fűtött víz-víz. Az órák a közlekedőfolyosókon faliszekrényben kerültek elhelyezésre, mely szerelőajtóval van elzárva. A mérő előtti golyóscsappal a lakás vízvezetékei el- és kizárhatók az esetleges szerelési munkák idejére, illetőleg amennyiben a lakást 2 hétnél hosszabb ideig nem használják napi rendszerességgel, javasoljuk, hogy a használati meleg és hidegvizet itt, a mérőóráknál zárják el a tartós távollét idejére. (Ugyanakkor a fűtési rendszerből a lakást kizárni nem szabad!) A vízmérők után a védőcsővel ellátott vezetékek az aljzatban és oldalfalban haladnak a berendezési tárgyakig.  Minden lakás rendelkezik használati melegvíz, és a hidegvíz mennyiségét mérő al – vízmérő órával. Ezek oldható kötéssel csatlakoznak a vezetékrendszerhez. A használati melegvíz ellátás rendszere: központi hőtermelőről fűtött víz-víz. Az órák a közlekedőfolyosókon faliszekrényben kerültek elhelyezésre, mely szerelőajtóval van elzárva. A mérő előtti golyóscsappal a lakás vízvezetékei el- és kizárhatók az esetleges szerelési munkák idejére, illetőleg amennyiben a lakást 2 hétnél hosszabb ideig nem használják napi rendszerességgel, javasoljuk, hogy a használati meleg és hidegvizet itt, a mérőóráknál zárják el a tartós távollét idejére. (Ugyanakkor a fűtési rendszerből a lakást kizárni nem szabad!) A vízmérők után a védőcsővel ellátott vezetékek az aljzatban és oldalfalban haladnak a berendezési tárgyakig. A lakásokban a kádtöltő csaptelepek kivételével minden egyes vizes szerelvény önálló, elzárható sarokszeleppel rendelkezik. A szerelvények meghibásodásánál, cseréjénél ezeket kell elzárni. A kádtöltő csaptelepek meghibásodásánál, cseréjénél a mérőóránál található gömbcsapot kell elzárni.

Amennyiben a lakás használata során komoly víznyomáscsökkenés tapasztalható, vagyis a csapolóknál nem folyik intenzíven a víz, úgy az összes perlátort ki kell takarítani. Ha ennek ellenére továbbra sincs víznyomás, először fel kell venni a kapcsolatot az üzemeltetővel, hogy a víznyomás központilag rendben van-e, vagy a vízórák belépő csonkjánál lévő kosárszűrő tiszta-e. A lakáson belüli csatornahálózat PVC, illetve KG PVC anyagú csőhálózat, mely idomokból, gumigyűrűs és ragasztott kötésekkel készült. A lefolyórendszer gravitációs, ezért szilárd szennyeződéseket, ételmaradékokat, illatosított törlőkendőket ne dobjanak a berendezések lefolyóiba, még a WC-be se! Az ezek, vagy hasonló tárgyak miatt előforduló dugulások elhárítása nem tartozik Kivitelező garanciális/szavatossági javítási kötelezettségébe, a dugulás miatt keletkező következménykárok javítása és költségviselése sem, azokért a jogosultak saját hatáskörben felelősek. Az agresszív lúgos és savas hatású vegyszereket pedig szigorúan TILOS a lefolyórendszerbe leengedni! Az ezekből származó károkért Kivitelező felelősséget nem vállal, és felelősséggel jogszabály alapján sem tartozik. 

A mosdó bűzelzáró szifonja lecsavarható, így a berendezéseknél fellépő dugulás elhárítható. Acéllal vagy más fémmel a hibát elhárítani TILOS! Amennyiben a hiba továbbra is fennáll, hívjanak duguláselhárító szakembert! A mosógép csatlakozása (hidegvíz, szennyvíz) a fürdőszobában szabványos csatlakozókkal kialakított. A mosógép lefolyó szifon bűzzárral ellátott, öntisztító szerelvény, de a mosógép szűrő-meghibásodás, vagy pl. sérülésből adódó eltávolítása miatt ez is dugulásveszélynek lehet kitéve, így annak ellenőrzése, tisztítása is esetenként előfordulhat. A mosógép, mosogatógép szennyvízoldali szűrőjét rendszeresen tisztítani kell (lásd mosógép, mosogatógép kezelési utasításában írtak szerint, de minimum havonta egyszer) a vezeték és a szennyvízszifon eldugulásának megelőzése céljából.  A gépek csatlakozótömlői meghibásodhatnak, illetve a tömlőcsatlakozó a nyomásingadozástól illetve a gép rázkódásától szétcsúszhat, ezért azt időszakosan ellenőrizni kell és a csatlakoztató hollandit szükség szerint meg kell húzni. A tömlő meghibásodásából, illetőleg a csatlakozás meglazulásából származó közvetlen és következmény károkért Kivitelező semmiféle felelősséget nem vállal, azokért felelősséggel jogszabály alapján sem tartozik.

4.3. Beépített szaniterek, csaptelepek

A fürdőszobákban:

  • fehér zománcozott acéllemez fürdőkád, alaprajz szerinti méretben (illetve egyedi rendelés szerinti akril anyagú kád, akril zuhanytálca vagy épített zuhanyzó),
  • kerámia mosdó,
  • WC-csésze (mélyöblítésű, hátsó kiömlésű) falsík mögötti, elölről működtethető, víztakarékos öblítőszeleppel szerelt, kétmennyiséges nyomólappal ellátott Grohe WC-tartállyal, valamint
  • vízbekötésre is alkalmas bűzzáras mosógép csatlakozó került beépítésre.

A kádtúlfolyók a rendszeres használat következtében meglazulhatnak, ezek rendszeresen ellenőrizendők és szükség szerinti után húzását el kell végezni! Ennek elmaradása esetén leázás történhet, amiért Kivitelező nem vállal felelősséget. A kádak automata kádleeresztőinek használata során fokozottan kell figyelni arra, hogy a leeresztő szelep forgatógombját nagy erővel megfeszíteni nem szabad, mert az károsodhat, majd működésképtelenné válhat.

A kerámia és zománcozott berendezési tárgyakat (mosdó, WC, kézmosó, kád) nem szabad karcoló hatású súrolószerrel, agresszív savas vagy lúgos anyaggal takarítani! TILOS bármilyen csiszoló anyag használata! A falra szerelt WC csésze és mosdókagyló a rendeltetésszerű használattól eltérően nem terhelhető! Ezeket a törékeny berendezési tárgyakat óvni kell a sérüléstől, bármilyen tárgy termékekbe történő beleejtésétől, mert az ennek során keletkezett károkért (máz sérülés, termék törése) felelősséget nem vállalunk.

A WC-tartályok a városi víz minőségéből eredően évente karbantartást, tisztítást igényelnek. A tisztítás elmaradása ahhoz vezethet, hogy a WC tartályban lévő, vízzárást biztosító gumigyűrű alá szennyeződés/lerakódás kerül, melynek következtében a vízzárás nem lesz tökéletes, s a tartály ereszteni fogja a vizet. Az ebből eredő többlet vízfogyasztás költsége kivitelezőt nem terheli, azért felelősséget nem vállal. A WC-tartályok alkatrészei többségében műanyagból készülnek, ezért azok külön karbantartást nem igényelnek, de a vízzáró felületek tisztítása miatt szükséges évenkénti karbantartást, szét- és összeszerelést bízza szakemberre, mert a műanyag alkatrészek törékenyek. A WC-tartályok öblítővíz-mennyiségének, az úszó szintjének beszabályozását szintén szakemberre kell bízni. 

A fürdőkádak (zuhanytálcák) tisztításához csak nem karcoló hatású tisztítószert szabad használni. Óvni kell a kád zománcozását (felületét) az éles tárgyaktól. A zománcozás megsérülése, megrepedése – mely garanciavesztéssel jár – lényegesen lecsökkenti a kád élettartamát.  Bármely típusú kád/zuhanytálca esetén az agresszív tisztítószerek, savak, lúgok maradandó elszíneződést, felszíni roncsolódást idéznek elő a berendezések felületén, így ezeket ne használják, vagy csak higított állapotban, mert az ebből eredő károsodások javítása nem tartozik a kivitelező garanciális/szavatossági javítási kötelezettségi körbe. 

 

Mechanikai terhelések – ütés, forgó-pörgő alkatrészek, szerszámok kádba ejtése vagy helyezése – súlyos maradandó károsodást okoznak. A lefolyó tisztításához használt vegyszert körültekintően – hogy ne érintkezzen a leeresztő szelep és a kád anyagával (pl. tölcsér használatával) – kell beletölteni a lefolyócsőbe. Vízvétel (például felmosáshoz) esetén elsősorban a zuhany szettet használja. 

Fürdőkádba, zuhanytálcába vödröt vagy más, a felületet karcoló, károsító edényt helyezni TILOS! 

A fürdőkádak, a zuhanytálcák méretezése nem biztosítja azt, hogy ezeket a berendezési tárgyakat egyszerre, egy időben több személy (felnőtt) használja, vagy abban olyan tevékenységet folytasson, amelynek következtében dinamikus terhelések is felléphetnek, mint például ugrálás, vagy más, túlterhelést okozó mozgások. 

A fürdőkád/zuhanytálca – falburkolat csatlakozásánál rugalmas sziloplaszt tömítés biztosítja, hogy a víz ne jusson be a beépített berendezési tárgyak alá. A tömítés utólagos sérülése, kikaparása, vagy elválása a faltól ill. a beépített berendezési tárgytól ázásokat okozhat, ezért azt óvni kell  a sérülésektől. Ha az mégis sérülne, akkor gondoskodni kell a kijavításáról, mely ez esetben nem tartozik a garanciális javítási kötelezettség körébe. A jótállási időn belül is, de azt követően is az észlelt hibák javításáról az ázások elkerülése érdekében haladéktalanul intézkedni kell!

 

WC-helyiségekben:

  • WC-csésze (mélyöblítésű hátsó kiömlésű), 
  • falsík mögötti, elölről működtethető, víztakarékos öblítőszeleppel szerelt, kétmennyiséges nyomólappal ellátott Grohe WC-tartály,
  • esetlegesen alaprajz szerinti kézmosó (hagyományos, vagy sarok) található. 

Csaptelepek: egykaros keverő csaptelepek. 

 

A fürdőszobai berendezések (mosdók, kádak, zuhanyzók) csapjai krómozott kivitelűek. Rendszeres tisztításukkal, használat után történő szárazra törlésükkel megelőzhető, hogy azokon vízkő és szappanfoltok jelenjenek meg.

Az esetlegesen a csapfelületekre rakódott vízkő- és szappanfoltok eltávolítására csak a kereskedelemben kapható kímélő tisztítószereket alkalmazzuk, tisztítás után pedig többször, bő vízzel öblítsük le és töröljük szárazra a csaptelepeket.

A csaptelepeket erősen savas vagy lúgos kémhatású szerekkel (pl. vízkőoldó, rozsdaoldó), illetve durva szemcsés súrolószerekkel tisztítani nem szabad! A kereskedelmi forgalomban kapható egyes erős vízkőoldókat is csak higított állapotban használja, mert a higítás nélküli vízkőoldó maradandó foltot hagy a csaptelepek felületén. Ne használjon a tisztításhoz háztartási ecetet vagy ecetsavas tisztítószereket, mészkő eltávolítókat, és kerülni kell a karcoló szivacsok használatát is!

 

A napi, illetve időszakos tisztításon kívül felhívjuk a figyelmet a csaptelepekbe beépített habosító szűrőbetétek (perlátor) karbantartására. A vízművek szűrt vizet biztosít, illetve további szűrési lehetőséget is beépítettünk a rendszerbe, ezek a szűrőbetétek azonban mégis eldugulhatnak vagy eltömődhetnek, ezért évente legalább egyszer azokat tisztítani kell, illetve valamilyen üzemelési körben történő vízszolgáltatás leállás és újraindítás után ezen szűrőbetéteket ellenőrizni és tisztítani kell, mert a lerakódások az üzemszünet és újraindítás során kerülnek be legtöbbször a szűrőbetétekbe és okozzák a vízsugár gyengülését.

Bármilyen szerelvény, csatlakozás meghibásodása (csepegés) esetén haladéktalanul szakemberhez kell fordulni (jótállási időszak alatt a jótállási jegyen feltüntetett elérhetőségeken, azt követően pedig szakszervizhez), ellenkező esetben az ezekből származó károkért (pl. víztúlfogyasztás) Kivitelező semmiféle felelősséget nem vállal, és felelősséggel jogszabály alapján sem tartozik. 

 

A fürdőszobákban összefolyó nem került kialakításra, ezért fokozottan ügyeljünk a tevékenységek során a padlóburkolatra jutó víz időben történő eltávolítására, mind a balesetveszély, mind pedig a károsodások (pl. ajtótok felázása) megakadályozása céljából. A fürdőszoba padlóra jutott víztől vizes lábbal a fürdőszobából kilépve a parkettaburkolatra juthat a nedvesség, mely azon maradandó elváltozást okoz. Az emiatt károsodott parkettaburkolat javítása nem tartozik a kivitelező jótállási javítási kötelezettségi körébe.

4.4. Központi fűtésepek

Lakásonként fűtési hőmennyiségmérők kerültek elhelyezésre a folyosói mérőszekrényekben, nyitható ajtók mögött. Itt került elhelyezésre a fűtési főelzáró is. A mérők oldható kötéssel csatlakoznak a vezeték rendszerhez. A fűtési rendszer zárt rendszerű. A fűtés meghibásodása esetén értesítendő a fűtés üzemeltetésével megbízott személy vagy szervezet! Az előremenő és visszatérő vezetékben levő golyóscsapokkal a lakás fűtőrendszere kizárható, leválasztható az esetleges szerelési, karbantartási munkák idejére. Ezek a lakáson belül elhelyezett lemezszekrényben találhatóak.

A hőmennyiségmérő és a mérőszonda után a vezeték az aljzatban és a falban halad a hőleadókig (radiátorok), az ötrétegű csöveket párazáró hőszigeteléssel láttuk el. A hőmennyiségmérőnél lévő szabályozó szelepet eltekerni nem szabad. A fűtési rendszerből vizet venni és a fűtésen kívüli célokra használni TILOS, ellenkező esetben Kivitelező a ház fűtésére vonatkozó garanciáját felmondja. Bármilyen szerelvény, csatlakozás meghibásodása (csepegés) esetén szakemberhez kell fordulni. Esetleges leürítési igény esetén az üzemeltetővel kell konzultálni. 

A fürdőszobákba törölközőszárító radiátor került, ezek kiiktatása a kiállás melletti szeleppel történhet. Minden radiátorszelep egyedi szabályozású, mely segítségével egyedileg állítható a fürdőszobák hőmérséklete. Amennyiben utólag fűtőpatron beszerelését kérte a fürdőszobai radiátorhoz, annak bármiféle problémájával elsődlegesen és kizárólagosan az üzemeltetőhöz kell fordulnia egyeztetésre. Nyári időszakban a fűtőpatron használata esetén a radiátorban lévő víz tágulásának lehetőségét biztosítani kell. 

 

A lakásokba beépített szelepes radiátorok kerültek felszerelésre, termosztatikus szeleppel, termofejjel. A termofejek segítségével lehet a helyiségben kívánt hőmérsékletet beállítani. Mivel időjárás követő szabályozása van a háznak, ezért előfordulhat, hogy a lakásban beállított érték alatti lesz a helyiséghőmérséklet, de ez nem hiba. Amennyiben sok lakásban kifogássá válik, hogy hideg van a lakásban, az üzemeltetőnek módja van módosítani az időjárás követő szabályozáson mind lefelé, mind felfelé irányba. A termoszelepek a fűtési szezon végén, a nyári üzemszünet kezdetekor maximum állásba állítandók! Ennek elmaradása esetén a szeleptestek letapadhatnak, s az érintett radiátor szabályozhatatlanná válik, mely nem garanciális jellegű probléma.

A termofejekkel szemközti radiátor végen kézi légtelenítő van beépítve, hogy a radiátorba esetlegesen bejutott levegőt ki lehessen engedni. Az épület beüzemelése, beszabályozása után a légtelenítés sem kivitelezői, hanem felhasználói feladat, vagy szakembert kell hívni, akár az üzemeltető személyében. 

Kérjük, hogy a birtokbaadást, illetőleg a fűtési szezon megkezdését követően kezdetben napi rendszerességgel ellenőrizzék a radiátorok és a hozzájuk vezető csövek csatlakozásait.
Az ellenőrzés során a kötéseket száraz kézzel tapogassa körbe, és ha nedvesedést, csepegést vagy folyást tapasztal, azonnal értesítse jótállási időszakban a Kivitelezőt, azt követően a társasház üzemeltetőjét! Hasonlóan járjon el azokban az esetekben is, amikor a radiátor környezetében a falon nedvesedést tapasztal! 

A fürdőszobában található radiátorok rendeltetésszerűen alkalmasak a rájuk terített törölközők, stb. szárítására, illetve a helyiségek egyidejűleg történő fűtésére. 

A radiátorok ráállást, kalapálást, feszegetést maradandó alakváltozás nélkül nem tudnak elviselni. Az ilyen igénybevétel (rongálás) garanciavesztéssel jár. A fűtőtestek takarításához csak semleges kémhatású tisztítószert szabad használni, mely nem karcolja a festett felületet. A helyiségek hőmérsékletének szabályozása a fűtőtestekre szerelt kompakt radiátor termosztátokkal történik. A termofejeken szereplő jelek alapján beállítható körülbelüli helyiség hőmérsékletek:  ⃰⃰= 6 ºC, 1=14 ºC, 2=18 ºC, 3=21 ºC, 4=23 ºC, 5=25 ºC, Azonban a lakás helyiségeiben télen a fűtéssel elérhető maximális hőmérsékletek az 5. oldalon rögzített tervezési méretezési határértékek.

4.5. Szellőzés

A belsőterű helyiségeket (WC, fürdő, konyhai páraelszívó, kamraszekrény) gépi úton szellőztetjük, ha azok szellőzése a gravitációs szellőzésre vonatkozó előírások szerint nem oldható meg. Mindegyik belső terű helyiségben depressziós szellőztetést valósítunk meg. A helyiségek levegő utánpótlása a kapcsolódó helyiségek légteréből történik az ajtólapok és a burkolatváltók közti légrésen keresztül, ahová pedig a homlokzati nyílászárókon át, illetve a nyílászárókba épített Aereco légbeeresztő szellőzőkön keresztül áramlik. Ezért ezen szerkezetek (küszöb légrés, ablak légbeeresztő) eltakarása, lezárása TILOS! A légcsere mértéke: 6-45 m3/h között változik – a helyiség relatív páratartalmának függvényében – 20 Pa nyomáskülönbség mellett. A készüléket időszakosan portalanítani, nagyobb szennyeződés esetén nedves szappanos ruhával lehet/kell tisztítani. A levegő elszívására egycsöves szellőző hálózatba kötött ventilátorok szolgálnak. Az elhasznált levegőt szállító légcsatorna kör alakú acél csőből készül. Az általuk szállított levegő kidobása a tetőszinten, nyílászáróktól távol történik. 

 

A lakások fürdőszobái és WC-helyiségei egyedi rendszerű, gépi szellőztetésűek. A zárt terű helyiségek szellőztetése a helyiségekben felszerelt ventillátorokkal történik. A ventillátorok a fürdők és a WC-k esetében a villanykapcsolóval együtt működtethetőek, és integrált késleltető relével vannak felszerelve, ami a felkapcsolást követően azonnali bekapcsolási és kb. 6 perc utánfutási késleltetéssel rendelkezik. Ezek fixen beállított értékek.

 

A ventilátorok karbantartása:

A ventilátorok az üzemükből adódóan (elszívás) rendszeres időnként tisztítást igényelnek. Mivel az elszívott levegő portartalma eltérő, és az üzemeltetés gyakorisága is változó, a szűrő elpiszkolódása sem egyforma. A teljesítménycsökkenést okozó elpiszkolódást egy kis lyukon keresztül lehet észlelni: ha a pirosat látunk a lyukban, akkor elpiszkolódott a szűrő. A szűrő elpiszkolódás jelzésen kívül higiéniai okokból negyed-, ill. félévente tisztítsuk a szűrőt, akkor is, ha egyébként a készülék nem jelzi. A rendszeres tisztítással a szűrő élettartama megnövelhető, az elszívás hangereje csökkenthető. A ventilátor szűrője egy műanyag szálas tartós szűrő. Tisztítása lehetséges porszívóval, folyóvízzel, mosogató- és mosógépben egyaránt. Amennyiben a tisztítás nem hoz megfelelő eredményt vagy a szűrő anyaga foszlani kezd, cserélje le a szűrőbetétet egy újra. A tisztításhoz mindig vegye ki a házból a szűrőt. Szűrő nélkül soha ne üzemeltesse a ventilátort! 

Véletlen benyúlás ellen a készülék ráccsal védett, de a szűrő kivételekor ne üzemeljen a ventilátor! A konyhai páraelszívás és a kamraszekrény szellőzés központilag biztosított a tetőszinten elhelyezett, időszakosan működtetett központi rásegítő ventilátorokkal. A központi ventilátorok időszakos működtetéssel kapcsolatban a közös képviselet illetékes. A lakásokhoz tartozó konyhákba páraelszívó ernyők beépítésének lehetőségét biztosítjuk. Az elszívó ernyők maximálisan 270m3/h térfogatárammal rendelkezhetnek. Ez az elszívó rendszer tűzvédelmi elzáróból, szabályzóból, visszacsapó szelepből és elszívó anemosztátból épül fel.

 

Az építményt (lakásokat) rendszeresen szellőztetni kell élettani és állagmegóvási szempontok miatt. Biztosítani kell a megfelelő légcserét. A ventilátorok a légcserét csak tiszta szűrők és megfelelő légutánpótlás mellett biztosítják. Külön kürtő szolgál a fürdőszoba és a WC-helyiség szellőzésére. A ventillátor meghibásodása esetén szakembert kell hívni, ellenkező esetben az ezekből származó károkért Kivitelező semmiféle felelősséget nem vállal, és felelősséggel jogszabály alapján sem tartozik. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a rendszeres szellőztetés hiányában, szélsőséges hőmérsékletkülönbségek esetén páralecsapódás képződhet, amely károsíthatja a felületkezeléseket, és penészesedést okozhat. Utóbbi esetben nem tudjuk a lakást rendeltetésszerű használatúnak tekinteni, így a rá vonatkozó garanciákat sem áll módunkban fenntartani.