Villamossági garanciális hibabejelentés

HIBABEJELENTŐ ŰRLAP

Villamossági garanciális hibabejelentő

  • Kérjük, válasszon a legördülő listából.
  • Kérjük, írja be lakás számát.
  • Max. file size: 128 MB.
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Garanciális útmutató

5.1. Lakások villamos hálózata

A lakások helyiségei több elektromos berendezést és vételi helyet tartalmaznak. Lakásonként egyfázisú fogyasztásmérő került kiépítésre. A fogyasztásmérők a szinteken található közös falfülkékben lettek elhelyezve, karbantartásuk a mindenkori áramszolgáltató feladata. Az esetleges meghibásodást is az áramszolgáltatónak kell jelezni. A lakások belső energiaellátása a lakásbejárati ajtók felett elhelyezett elosztótábláról történik. Az elosztók a bejárati ajtók felett kerültek elhelyezésre. Az erősáramú elosztóban található a zárlat és túlterhelés elleni védelmet szolgáló kismegszakítók és az érintésvédelmi relé, mely bármilyen érintésvédelmi meghibásodás esetén a lakást a hálózatról lekapcsolja.

 

A kismegszakítók hovatartozásában nagy segítséget nyújt a lakáselosztó tábla feliratozása. A kismegszakítók kézi működtetésével áramtalanítható a lakás különböző része. A kismegszakítók nem mindennapos áramtalanításra szolgálnak. Ha a lakáselosztóban elhelyezett kismegszakítók valamelyike lekapcsol, ennek oka általában az, hogy a lakás valamely készüléke zárlatos, vagy a készülék áramfelvétele nagyobb a kismegszakító névleges értékénél, esetleg normál izzó kiégésekor fellépő pillanatnyi áramlökés. Első lépésként keressük meg a hibát okozó készüléket vagy izzót, azt iktassuk ki az áramkörből, és csak ez után kapcsoljuk vissza a kismegszakítót, ellenkező esetben az ismét lekapcsol. A terheletlen kismegszakító leoldásának okát szakemberrel vizsgáltassuk ki. A lakáson belül az elektromos vezetékek falba, mennyezetbe, aljzatba süllyesztve, védőcsőben kerültek elhelyezésre. Az elektromos hálózat védőcsövei általában az aljzatban, vagy az oldalfalakon – a mennyezet alatt vagy aljzat felett 20-30 cm-re – szereltek. Innen kerültek szerelésre a kapcsolókhoz, áramvételi helyekhez vezető függőleges védőcsövek. Az elágazó helyeken találhatók az elektromos kötődobozok.

 

Az előbb leírtak szerint kialakított függőleges nyomvonal és kötődobozok környezetében, illetve az aljzatban a fúrás, vésés, szegek beverése szigorúan TILOS és ÉLETVESZÉLYES!  A padlózat megfúrása, megvésése az abban haladó elektromos és egyéb gépészeti vezetékek sérülés veszélye miatt TILOS és VESZÉLYES! Az elektromos szerelvények vizes takarítása – még kikapcsolt állapotban is – TILOS és ÉLETVESZÉLYES!  Vezetékek, szerelvények, elektromos berendezések, gépek javítását és cseréjét csak szakember végezheti. A hibás, zárlatos, törött elektromos készüléket használni, üzemeltetni ÉLETVESZÉLYES és TILOS!

 

A lakóhelyiségek világításához a bejáratoknál kapcsolók, a lámpatestek tervezett felszerelési helyeihez kiállások kerültek felszerelésre. Az erkélyen lámpatestek vannak felszerelve, a többi helyen 1-1 db E27-es foglalatú izzóval került átadásra a kipróbálhatóság biztosítására. A fényforrások cseréjét úgy végezzük, hogy előtte a kapcsolóval áramtalanítsunk. Cserénél csak a szigetelt foglalatokat érintsük.

 

Valamennyi dugaszolóaljzat földelt kivitelű. Kérjük, hogy ügyeljen a rendeltetésszerű használatra. A dugaszoló aljzatok maximum 16 A nagyságú terheléssel használhatók! Ügyelni kell a megfelelő villásdugók használatára. Ha a dugaszoló aljzatokból a csatlakozást meg kívánjuk szüntetni, mindig a villásdugó megfogásával húzzuk ki a csatlakozót úgy, hogy a másik kezünkkel a dugaszolóaljzatot nekifeszítjük a falnak. 

 

A gyermekek véletlen áramütés elleni védelmében a nem használt dugaszoló aljzatokba kizárólag erre a célra gyártott, speciális eltávolító eszközzel és hiteles biztonsági tanúsítványokkal rendelkező műanyagbetéteket javaslunk elhelyezni. A fürdőszobában csak nedvesség behatása elleni védettségű /IP3, IP4/ lámpatest szerelhető fel. Vihar, erős villámlás esetén ajánlatos az elektromos berendezéseinket feszültség mentesíteni. 

 

A dugaszoló aljzatok áramköreit védő, az erősáramú kiselosztóban elhelyezett áramvédő relék működőképességét – a teszt gomb használatával – rendszeresen, legalább havonta egyszer ellenőrizni kell. A lakások elektromos rendszerére vonatkozó érintésvédelmi mérést a kivitelező szakemberei elkészítették. A későbbi – jogszabályokban előírt gyakoriságú – érintésvédelmi mérések elkészítése már a tulajdonos kötelessége. Bekapcsolt elektromos berendezés lakástüzet vagy egyéb kárt okozhat. Az elektromos tűzhelyet bekapcsolás után ne hagyjuk felügyelet nélkül. 

 

Kifejezetten TILOS és ÉLETVESZÉLYES hajszárító, elektromos hősugárzó, hajsütő vas, hálózatról működő villanyborotva és egyéb, itt fel nem sorolt, az elektromos hálózatról működtethető berendezés, szerszám, eszköz oly módon történő használata, hogy az azt használó egyidejűleg fürdik vagy zuhanyozik a kádban és/vagy a zuhanyfülkében, vagy valaki más személy tartózkodik ott, és az elektromos berendezés a kádba eshet, vagy víz alá kerülhet!

Az elektromos berendezés használatával egyidejűleg vízhasználattal járó tevékenységet – fürdést, tisztálkodást, takarítást, mosást (kivétel a megfelelő biztonságú, üzem közben a mosóprogram által automatikusan reteszelt ajtajú mosógép) – ne végezzenek! 

5.2. Lépcsőház, folyosó, és közös használatú területek világítása

A lépcsőházi, folyosói világítás működése automatikus. A folyosókon mozgásérzékelőkkel is kiegészített rendszereket építettünk be, melyek önműködően lépnek működésbe. Áramszünet esetén a folyosókon és a lépcsőfordulókon elhelyezett, saját akkumulátorral rendelkező vészvilágítás és kijáratjelző világítás automatikusan bekapcsol és biztosítja az épület biztonságos elhagyását.

5.3 Korszerű hírközlési szolgáltatások igénybevételére alkalmas lakáson belüli hálózat:

Lakószobánként 2 falsíkon egy-egy informatikai fali csatlakozó (RJ45) aljzat került elhelyezésre. A Szolgáltatótól (ALLTEL) megrendelhető digitális telefon, Internet, IPTV szolgáltatások ezen csatlakozókon kerülnek üzembe helyezéskor átadásra, ezekhez csatlakozhat a telefon készülék, a számítógép, illetve a szolgáltató által átadásra kerülő ún. Set Top Boksz, amelyre a TV készülék csatlakoztatható (minden esetben egyéni előfizetői szolgáltatás alapján). A bejárati ajtó fölött van egy gyengeáramú falba süllyesztett elosztó doboz. A szolgáltató a dobozig kiépítette optikai hálózatát, és a gyengeáramú dobozba helyezi el a szolgáltatás megrendelése esetén az optikai végződő egységét, melynek kimenetei a lakás fent említett informatikai fali csatlakozóihoz kerülnek összekapcsolásra, a kívánt helyen történő szolgáltatás igénybevételéhez. Amennyiben semmilyen szolgáltatást nem kívánnak igénybe venni, a lakáson belüli kiépített csillagpontos ethernet hálózat teljes értékű informatikai lakáshálózatként is használható.